دوشنبه, 26 قوس 1397 -

نظر سنجی

حکومت جدید به کدام یکی از مسایل اولویت دهد؟
 

Facebook Social Like Box

مسدود بودن مسیرهای تجارتی روزانه میلیون افغانی خساره وارد میکند PDF چاپ نامه الکترونیک
اطاق خبر   

سه شنبه, 19 سرطان

مسدود بودن بندر اقینه و برخی راه های تجارتی در شمال افغانستان روزانه میلیون ها  افغانی به اقتصاد کشور ضرر وارد میکند.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگوید، مسدود ماندن بندر اقینه، برخی راه های بندر حیرتان و راه های تجارتی دیګر در شمال افغانستان بر تولیدات داخلی و اموال وارداتی اثرات منفی دارد و مسدود ماندن این راه ها تجاری بر اقتصاد کشور میلیون ها افغانی ضرر وارد میکند.

در همین حال تظاهرات هواداران حزب جنبش اسلامی هنوز هم در برخی از ولایت های شمال افغانستان جریان دارد و هشدار میدهند اگر به خواست های آنان رسیدگی نشود این راه های تجارتی را باز نخواهند کرد.

از سوی دیگر سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با جنرال دوستم در ترکیه، بر حل تحولات فعلی از طریق گفتگو های مستقیم تاکید کرده است.

با انکه هواداران حزب جنبش ملی از هفت روز به این طرف در بندر تجارتی اقینه در فاریاب خمیه تحصن برپا کرده و در کنار این راه تجارتی مسیرهای مهم تجارتی دیگر در شمال افغانستان را بر روی موترهای باربری مسدود کرده اند تاکید دارند تازمانی که به خواست های آنان رسیده گی نشود این مسیرها مسدود خواهند ماند.

مسئولان در اتاق های تجارت و صنایع میگویند، مسدود ماندن راه بندر اقینه که یکی ازبنادر مهم تجارتی افغانستان است و برخی راه های تجارتی دیگر در شمال افغانستان علاوه بر اینکه بر بلند رفتن بهای مواد اولیه تاثیر گذاشته است روزانه میلیون ها افغانی به اقتصاد کشور ضرر وارد میکند.

اگاهان اقتصادی نیز میگویند هیچ فرد یا گروهی حق ندارد تا بنادر تجاری را در انحصار خود قرار داده و انرا بخاطر براورده شدن خواسته های شخصی خود مسدود سازد.

آنان از حکومت نیز میخواهند تا هرچه زودتر به این مشکل رسیده گی کند.

اما تظاهرکننده گان برای هفتمین روز به تظاهرات شان در ولایت های فاریاب، جوزجان، تخار، بدخشان و برخی ولایت های دیګر شمال افغانستان ادامه دادند و تاکید دارند که اگر به خواست های آنان رسیده گی نشود این مسیر ها همچنان مسدود خواهند ماند.

از سوی دیگر آنان از جامعه جهانی نیز میخواهد که اگر به خواست های آنان رسیده گی نشود انتخابات پارلمانی رانیز تحریم خواهند کرد.

در همین حال محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری که بخاطر اشتراک در مراسم تحلیف رئیس جمهور ترکیه به انقره رفته در دیدار با عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور دیدار کرده است و جنرال دوستم دراین دیدار ابرا اميدواری کرده تا  مشكلات جاری در فضای اعتماد، همكاری متقابل و هم ‌ديگرپذيری به زودی حل و فصل گردد.

در همین حال برخی از اعضای شورای ملی میگویند، حکومت باید در برابر افراد غیر مسوول یکسان برخورد کنند.

کلپ

نگرانی ها از وارد شدن میلیون ها افغانی از بابت مسدود بودن مسیرهای تجارتی در شمال افغانستان در حال مطرح میشوند که به باور پیش از این مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته بود اگر به این مشکل رسیده گی نشود به اقتصاد کشور زیان های بیشتر وارد خواهند شد.