دوشنبه, 26 قوس 1397 -

نظر سنجی

حکومت جدید به کدام یکی از مسایل اولویت دهد؟
 

Facebook Social Like Box

ترمپ از عدم موفقیت ستراتیژی اش در افغانستان ناراض است PDF چاپ نامه الکترونیک
اطاق خبر   

چهارشنبه, 20 سرطان

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، از دستاورد ها و عدم پیشرفت های ستراتیژی اش در قبال افغانستان و آسیای جنوبی ناراض است.

برخی منابع امریکایی گفته اند که حکومت ترمپ، برای ارزیابی ستراتیژی اش آمادگی می گیرد.

هدف این ستراتیژی وارد نمودن فشارهای همه جانبه بر گروه طالبان مسلح بود تا آنان به گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان حاضر شوند.

رئیس جمهور امریکا در زمان کمپاین های انتخاباتی اش تعهد سپرده بود که طولانی ترین جنگ در تاریخ کشورش یعنی جنگ افغانستان را به پایان می رساند اما بعداً به مشورۀ مشاوران نظامی حاضر شد تا به هدف پایان دادن مسوولانه این جنگ، برای آن وقت و منابع را اختصاص بدهد.

از اعلام ستراتیژی دونالد ترمپ در قبال افغانستان و آسیای جنوبی تا هنوز یک سال سپری نمی شود اما گزارشهای تازه می رساند که قصر سفید از پیشرفت ها و دستاورد های این ستراتیژی راضی نیست. هدف این ستراتیژی این بود تا برای حاضر نمودن طالبان مسلح به گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان، در میدان جنگ بر گروه طالبان و بر پاکستان بخاطر دست برداشتن از حمایت طالبان مسلح، فشارهای همه جانبه وارد شود. هرچند، قصر سفید تا هنوز، رسماً در رابطه به پلان ارزیابی این ستراتیژی چیزی نگفته است اما برخی منابع به شرط عدم افشای هویت گفته اند که ممکن به زودی دستور ارزیابی این ستراتیژی داده شود.

یک بخشی از این ستراتیژی بر این موضوع متمرکز است که امریکا و متحدانش نیروهای اضافی به افغانستان می فرستند و برای حمایت از سربازان افغان در میدان جنگ، حملات هوایی را افزایش می دهند اما اکنون گفت همی شود که با این حملات هوایی، سطح تلفات ملکی بلند رفته است.

منابع می گویند که این ارزیابی، تمامی جوانب به شمول پیشرفت های صورت گرفته، تأثیر حضور نیروهای اضافی، روابط با پاکستان و گفتگوهای صلح با طالبان مسلح را در بر می گیرد.

یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی امریکا، در زمان پاسخ دهی به این پرسش تنها گفته است که این ستراتیژی به گونۀ دوامدار ارزیابی می شود.

این مقام امریکایی همچنان پذیرفته است که ممکن رئیس جمهور ایالات متحده در کنفرانس جاری ناتو در بروکسل، از متحدان اروپایی اش بخواهد تا با افزایش سربازان و منابع مالی شان، نقش شان را در موفقیت این ستراتیژی در افغانستان بازی کنند.

دونالد ترمپ در زمان کمپاین های انتخاباتی اش بارها گفته بود که طولانی ترین جنگ در تاریخ کشورش در افغانستان را به پایان می رساند اما پس از رسیدن به قدرت، ظاهراً مشورۀ مشوران نظامی اش را پذیرفت تا به این جنگ منابع بیشتری را اختصاص بدهد.

هرچند، برخی از آگاهان سیاسی می گویند که ممکن رئیس جمهور امریکا، به دلیل ناکام شدن این ستراتیژی بار دیگر، تصمیم خروج نیروهایش از افغانستان را بگیرد اما "مایک پومپیو" وزیر خارجه وی هفتۀ جاری در یک سفر غیر مترقبه به کابل گفت که حکومت افغانستان را تنها نمی گذارد.

وی ستراتیژی کشورش در قبال افغانستان و آسیای جنوبی را نیز موثر خوانده بود.