شنبه, 27 سنبله 1400 -

نظر سنجی

حکومت جدید به کدام یکی از مسایل اولویت دهد؟
 

Facebook Social Like Box

امروز یازدهم سپتمبر است که با رسیدن این روز از حمله امریکا بر افغانستان 17 سال سپری شد PDF چاپ نامه الکترونیک
اطاق خبر   

سه شنبه, 20 سنبله

پس از حمله بر مرکز تجارت جهانی در امریکا در سال 2001 که مسوولیت آنرا گروه القاعده بر عهده گرفت و امریکا نیز در یازدهم سپتبر به هدف گرفتن انتقام بر افغانستان حمله کرد ، اما امریکا به جای حمله بر مراکز اصلی گروه القاعده هزاران افغان بیگناه را کشت و افغانستان را به میدان جنگ مبدل کرد .

آگاهان میگویند ، پس سپری شدن هفده سال از حمله امریکا بر افغانستان نه تنها که تروریزم در افغانستان از بین نرفت بلکه با گذشت هر روز به شمول گروه داعش گروه های تازه تروریستی در آن سر بلند کردند، مناسبات افغانستان با کشور های منطقه و همسایه را خراب کرد و افغانستان را به میدان رقابت قدرت های منطقه و جهان مبدل نمود 17 سال پیش از امروز، بتاریخ یازدهم سپتمبر سال 2001، چهار طیارۀ مسافربری پس از ربوده شدن، دو فروند آن با ساختمانهای مرکز بین المللی تجارت در نیویارک و طیارۀ سوم آن با ساختمان وزارت دفاع امریکا تصادم داده شد و طیارۀ چهارم ربوده شده در ایالت پنسلوانیا سقوط داده شد که در این حملات بیشتر از 3 هزار تن کشته شدند و این  رویداد زمینه حملۀ امریکا به افغانستان را مساعد ساخت.

پس از این رویداد، اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده مسوولیت این حمله را برعهده گرفت، هزاران سرباز 45 کشور به رهبری ایالات متحده برای از بین بردن تروریزم به افغانستان آمدند اما اکثر رهبران شبکۀ القاعده، طالبان و حقانی به شمول اسامه بن لادن را در پاکستان به قتل رساندند.

آگاهان سیاسی می گویند که از این ماموریت امریکا در افغانستان 17 سال سپری می شود اما به عوض از بین رفتن تروریزم، تروریستان بیشتر تقویت شده اند  و روابط ایران، پاکستان، چین و روسیه به عوض روابط دوستانه به مداخلات در افغانستان مبدل شده است.

جنگ امریکا را در افغانستان که جورج دبلیو بوش رئیس جمهور جمهور پیشین امریکا آغاز کرد، پس از بوش، بارک اوباما رئیس جمهور دیگر ایالات متحده نیز به پایان دادن این جنگ موفق نشد و دونالد ترمپ رئیس جمهور کنونی ایالات متحده نیز از ستراتیژی کنونی اش در قبال افغانستان که بیشتر در آن بر جنگ تمرکز شده است، رضایت ندارد.

حضور 17 ساله ایالات متحده در افغانستان سبب شد که در کنار طالبان مسلح، داعش و گروه های متعدد تروریستی دیگر نیز سر بلند کنند و وضعیت افغانستان با گذشت هر روز بدتر شود.

اعضای ولسی جرگه می گویند تا زمانیکه ایالات متحده به اهداف ستراتیژیکش در افغانستان نرسد، جنگ در این کشور ادامه خواهد داشت.

آنان میگ ویند که امریکا در افغانستان اهداف خود را دارد و هیچ پلانی برای پایان دادن به جنگ ندارد و در این جنگ تنها افغانها قربانی می دهند.

 

حملۀ امریکا بر افغانستان در داخل افغانستان نیز از سوی سیاستمداران ناکام خوانده می شود و آنان می گویند که ایالات متحده برای رسیدن به اهدافش در افغانستان، از افغانها قربانی می گیرد اما اگر ایالات متحده در ستراتیژی اش در قبال افغانستان تغییر نیاورد، ستراتیژی کنونی اش بی نتیجه خواهد بود.

پس از حملۀ یازدهم سپتمبر،  انتقاد ها بر حملۀ امریکا بر افغانستان و ناکامی ستراتیژی 17 ساله ایالات متحده در افغانستان در حالی است که به گفتۀ آگاهان سیاسی، حضور امریکا در افغانستان، از آغاز تا اکنون سبب بدتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان شده است و همچنان باعث شده است تا روابط افغانستان با کشورهای همسایه و منطقه تیره شده و افغانستان به مرکز جنگهای نیابتی مبدل شود.