شنبه, 27 سنبله 1400 -

نظر سنجی

حکومت جدید به کدام یکی از مسایل اولویت دهد؟
 

Facebook Social Like Box

طالبان برای دور دوم مذاکرات با امریکا آماده گی میگیرند PDF چاپ نامه الکترونیک
اطاق خبر   

سه شنبه, 20 سنبله

دو مقام طالبان به آژانس خبری رویترس گفته اند که طالبان مسلح به هدف مذاکرات با امریکا بر ایجاد یک کمیته سه و یا چهار نفری گفتگو کرده اند که پس از آن با مقام های امریکایی مذاکرات میکنند .

آژانس خبری رویترز گفته است ، که شاید ریاست این مذاکرات را شیر محمد عباس ستانکزی رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر بر عهده داشته باشد .

پس از مرحلۀ نخست گفتگوها میان سران طالبان و مقامهای امریکایی در دوحه، اکنون طالبان مسلح به مرحلۀ دوم گفتگوهای مستقیم با ایالات متحده، آمادگی می گیرند.

آژانس خبری رویترز به نقل قول از برخی مقامهای بلند پایه طالبان مسلح خبر داده است که این گروه برای مرحلۀ دوم گفتگوها با ایالات متحده آمادگی می گیرد و بر کمیتۀ چهار نفری نیز گفتگو شده است که پس از این، روند مذاکرات با ایالات متحده را به پیش خواهد برد.

((در این نشست در کنار مسایل دیگر بر تبادلۀ زندانیان نیز بحث خواهد شد و ممکن طالبان مسلح، لست زندانیان شان را به ایالات متحده بسپارند. اگر دیده شود که ایالات متحده در ادامۀ مذاکرات جدی اند، شاید پس از این، نشست دیگری نیز به زودی برگزار گردد.))

طالبان مسلح به رویترز گفته اند که ممکن، رهبری این دور مذاکرات را محمد عباس ستانکزی، رئیس کمیتۀ سیاسی طالبان در قطر به پیش ببرد.

طالبان مسلح در ماه جون گذشته با الیس ویلز معیین وزارت خارجه امریکا در دوحه ملاقات کرده بودند اما جزئیات این ملاقات افشا نشد.

آگاهان سیاسی می گویند که امریکا در بخش صلح افغانستان، نقش تعیین کننده دارد و اگر بخواهد، طالبان را به گفتگوهای صلح حاضر کرده می تواند.

حکومت افغانستان و شورای عالی صلح در این باره چیزی نمی گویند اما شورای عالی صلح پیش از این گفته بود که از هر تلاشی حمایت می کند که راه را برای مذاکرات بین الافغانی باز کند.